
Відбулася засідання робочої групи щодо прогнозування бюджету Рогатинської громади на 2022-2024 рр.
Як зазначив у ході наради перший заступник міського голови Микола Шинкар, нині наша держава ступає в нову еру бюджетного прогнозування. І якщо до цього часу робота з фінансами планувалася на один бюджетний рік, то нині дотримуватимуться середньострокового планування, яке давно спрактикували у світі. Довели ефективність такої методики прогнозування бюджету й на базі Рогатина.
Річ у тім, що ефективна бюджетна політика є важливим фактором регулювання соціально-економічного розвитку громад та держави в цілому. Й одним з основних інструментів бюджетного регулювання соціально-економічних процесів є середньострокове бюджетне прогнозування. Адже саме від цих прогнозів залежить якість і своєчасність рішень з питань формування дохідної частини бюджету. Водночас - проведення податкової політики, державних видатків та міжбюджетних відносин, відповідно і збалансованість бюджетної системи, рівень ефективності бюджетного регулювання. Тож побудова програми соціально-економічного розвитку Рогатинської громади в середньостроковій перспективі створить підґрунтя для підвищення якості життя в людей. Сприятиме розвитку конкурентоспроможної економіки та дасть змогу формуванню соціально орієнтованої громади із різноманітним культурним та спортивним середовищем.
«У Європі та світі є усталена практика, коли приходить нова влада, то вона планує і прогнозує свою роботу на все скликання. Формується програма сталого соціально-економічного розвитку, яка є своєрідною платформою накресленої роботи, її фінансовим інструментом. Тож ми переходимо на нове бюджетне прогнозування, нове планування соціально-економічного розвитку нашої громади. Це дасть нам змогу не лише планувати, але й бачити фінансове підґрунтя для реалізації задуманого», - зауважив перший заступник міського голови Микола Шинкар.
У ході засідання робочою групою було детально розглянуто проєкт програми соціального й економічного розвитку громади та прогнозні показники бюджету на 2022-2024 рр.
Програма економічного і соціального розвитку Рогатинської міської територіальної громади на 2022-2024 роки була розроблена відділом супроводу стратегії розвитку громади виконавчого комітету Рогатинської міської ради за участю виконавчих органів міської ради, самостійних відділів відповідно чинного законодавства.Документ базується на комплексі економічних прогнозів, статистичних матеріалів, інформацій структурних підрозділів виконкому, старостинських округів, підприємств, установ та організацій. Тут наведено короткий аналіз економічного та соціального розвитку Рогатинської МТГ у 2020 році та за перше півріччя 2021 року, представлено ключові прогнозні показники соціально-економічного розвитку Рогатинської МТГ на 2022 – 2024 роки.
Варто зазначити, що, працюючи над середньостроковим прогнозуванням, Рогатинською міською радою було взято за основу доходи виконання бюджету за перше півріччя та показники на друге півріччя 2021 року. Адже як зауважила у ході наради керівник фінансового відділу Марія Гураль, не зіставляли показники попередніх років, оскільки окремі села району відійшли до інших громад. Тому, прогнозуючи показники новоствореної громади, вирішили опиратися на дані власне поточного року. Й, говорячи мовою цифр, спрогнозовані доходи на 2022-2024рр. виглядатимуть так:
«Станом на 1 липня затвердженні бюджетом доходи Рогатинської громади складають 255 млн грн. Відповідно прогнозовані доходи на 2022 -2024 рр. становитимуть 268 млн грн, 289 млн грн і 309 млн грн, - підсумувала М.Гураль. -Ріст доходів відносно попереднього року на 2022 р. - 5,8 %; 2023 р. – 8% і 2024 р - 6, 9%.
Власні доходи, які отримує громада з території згідно з затвердженим бюджетом на 2021 рік складають 132 млн грн, відновідно планується – 137 млн грн, 145 млн грн і 153 млн грн на прогнозовані роки. А ріст власних доходів на відповідний період ми плануємо у розмірі 4, 5, 8 та 5, 2 відсотки».
Крім того, в програмі враховано стратегічні напрями, оперативні цілі та завдання, визначені Державною стратегією регіонального розвитку на 2021-2027 роки, завдання і пріоритети Стратегії регіонального розвитку Івано-Франківської області на 2021-2027 роки та Плану заходів з її реалізації на 2021-2023 роки та прогноз економічного і соціального розвитку України на 2022-2024 роки, схвалений постановою Кабінету Міністрів України від 31.05. 2021 р. № 586.
А головною метою програми є продовження позитивних тенденцій розвитку новоствореної громади для реалізації завдань сталого розвитку, створення комфортного життєвого середовища, покращення рівня життя і добробуту населення шляхом забезпечення економічного зростання, складовими якого є збільшення обсягів інвестицій, забезпечення ресурсо- та енергозбереження, створення нових робочих місць, створення умов для розвитку підприємництва, збільшення грошових доходів та підвищення економічної активності, забезпечення зайнятості населення, підтримка його найуразливіших верств, забезпечення безпеки життєдіяльності, доступ до якісних соціальних послуг, підтримка сім’ї, дітей та молоді, захист прав і свобод громадян, зміцнення законності та правопорядку.
Звісно, важко більш детально спрогнозувати окремі моменти, до прикладу, збалансування доходів з видатками, бо немає стабільної економічної ситуації в державі. Негативно відгукуються на економіці й локдауни. Крім того, у громаді призупинили свою діяльність підприємства, які сплачували у казну суттєві податки.
Але поряд із цим, як було зазначено у ході наради, у Рогатинській громаді помітні й позитивні зрушення. Бюджет Рогатинської МТГ за перше півріччя 2021 року виконаний. Простежується ріст кількості реєстрації суб’єктів господарської діяльності. Упродовж пів року такий показник становить 200 осіб. Є збільшення кількості працевлаштувань, за даними податкової це 42 осіб.
Водночас позитивним фактором є те, що підприємництво краю не згорнулося та виробило стресостійкість до непередбачуваних факторів, тож громада не понесла великих податкових втрат. І хоч платники першої групи протягом першого півріччя були звільнені від сплати єдиного податку, не простежується просідання по єдиному податку. Це говорить про сприятливе середовище для розвитку бізнесу.
Відповідно до фінансової спроможності нашого бюджету були доведені головним розпорядником граничні показники видаткової частини. При формуванні видаткової частини головні розпорядники коштів керувалися бюджетною декларацією, в яких враховані соціальні стандарти. Першочерговими при формуванні прогнозованих показників видаткової частини на 2022 -2024 рр. були враховані забезпеченість щодо основних видатків – забезпеченість по зарплаті та енергоносіях, соціальну складову забезпечити 100%. Інші видатки розпреділені по господарській діяльності і по життєдіяльності головних розпорядників коштів.
На думку керівництва Рогатинської міської ради для створення стабільного економічного середовища нашої громади нам варто мати розуміння щодо дієздатності підприємницького середовища, його «вмонтування» у соціальну сферу, а саме соціальне партнерство.
Говорячи про видатки громади, водночас важливо звернути увагу на ще одну важливу складову - використання енергоресурсів. Україна використовує у десятки разів більше енергоресурсів ніж Європа, тож нам варто навчитися правильно поводитися з ними. Зокрема, провести у громаді енергоаудит, щоб мати реальну картину енерговтрат. Відтак належить забезпечили теплозбереження закладів освіти, медицини, встановили ефективне обладнання із теплопостачання, водопостачання тощо на рівні за євростандартів.
Міський голова
НАСАЛИК СЕРГІЙ СТЕПАНОВИЧ
Понеділок 9:00 – 12:00
Перший заступник міського голови
ШИНКАР МИКОЛА ГРИГОРОВИЧ
Вівторок 9:00 – 12:00
Заступник міського голови
ШТОГРИН ВОЛОДИМИР ВАСИЛЬОВИЧ
Середа 9:00 – 12:00
Заступник міського голови
ДЕНЕГА БОГДАН МИХАЙЛОВИЧ
Четвер 9:00 – 12:00
Секретар міської ради
СОРОКА ХРИСТИНА ВОЛОДИМИРІВНА
П’ятниця 9:00 – 12:00
- Васючинський старостинський округ
- Вербилівський старостинський округ
- Верхньолипицький старостинський округ
- Долинянський старостинський округ
- Добринівський старостинський округ
- Жовчівський старостинський округ
- Княгиницький старостинський округ
- Конюшківський старостинський округ
- Липівський старостинський округ
- Лучинецький старостинський округ
- Нижньолипицький старостинський округ
- Підкамінський старостинський округ
- Підмихайлівський старостинський округ
- Пуківський старостинський округ
- Путятинський старостинський округ
- Підгородянський старостинський округ
- Черченський старостинський округ
- Фразький старостинський округ
Адреса: 77001, Івано-Франківська обл., м. Рогатин, вул. Галицька, 65.
Телефон:+380(3435)2-23-60.
E-Mail: [email protected]
© 2025 - Рогатинська Міська Рада