
Сьогодні Рогатин відвідала делегація з Угорщини. У її складі – голова самоврядування українців у м.Сеґед Наталія Шайтош-Запоточна, віце-президент області Чонґрад-Чанад, представник товариства «Meritum» Чакі Бела, а також історики – Пітер Тамаш, Юхас Балаж та Норбер Штенцінгер.
У рамках програми робочого візиту в Рогатинську громаду, делегація завітала в міську раду, де поспілкувалася з першим заступником міського голови Миколою Шинкарем, заступником міського голови Володимиром Штогрином та секретарем міськради Христиною Сорокою, українськими колегами-істориками. Було обговорено напрямки роботи та подальшу співпрацю. Відтак науковці відвідали рогатинську залізничну станцію, історико-краєзнавчий музей «Опілля» та пам’ятку ЮНЕСКО – церкву Зішестя Святого Духа. Побувала делегація й на кладовищах у Рогатині та його околицях, де поховані угорські військові, які загинули в роки Першої світової.
Як зауважили в ході розмови представники делегації, основною місією їхнього перебування на Прикарпатті, є дослідження історичної спадщини. Угорські історики саме працюють над написанням книги про імператорсько-королівський 46-ий піхотний полк Австро-Угорської монархії, який воював в період Першої світової війни на території низки країн, зокрема, і на території України. Якщо точніше щодо нашого регіону, то йдеться про місця бойових дій, що проходили на території Рогатинщини.
Варто зазначити, що у рамках візиту в Івано-Франківську область делегація відвідала м. Івано-Франківськ, Рогатин, Галич і Калуш. У наших краях вона невипадково, адже «бойове хрещення» угорський 46-ий полк проходив саме на Рогатинщині.
«Ми хочемо побувати на місцях дислокації полку, знайти поховання наших воїнів. Більшу частину його великого бойового походу ми пройшли. Україна, зокрема Рогатин, одна з останніх зупинок у ньому, – зазначив віцепрезидент області Чонград-Чанад, представник товариства «Meritum» Чакі Бела. – Хоч і досліджуємо вашу територію останньою, втім для 46 полку вона була першою. Тож, візит у вашу громаду - для нас дуже велика подія, адже свого часу військові дивізії акцентували, що тут, в Рогатині, вони прийняли свої перші важкі бої. Тому ми дуже вдячні за сьогоднішній прийом і сподіваємося на плідну співпрацю з громадою».
Довідково:
Угорські науковці товариства «Meritum» займаються дослідженням та вивченням історико-архітектурних матеріалів, які пов’язані з імператорсько-королівським 46 піхотним полком. Це був один з найвідважніших полків Австро-Угорської монархії під час Першої світової війни. Місцем формування та дислокації полку, а також мобілізація молоді до його лав, проходила в області Чонґрад-Чанад місті Сегед.
Після сформування дивізія відбула на південний фронт (Сербія), де прийняла свої перші бої. Воювала також на італійському фронті, а після оголошення війни з Росією була направлена до Галичини. З серпня 1914 до травня 1915 року мужньо протистояла російському вторгненню.
Перше дислокація дивізії була в Рогатинському районі на Івано-Франківщині. В архівних документах організації багато згадок з цих часів. Тож сьогодні науковці мають на меті дослідити наш край. Відшукати місцевість, де тривали бої, знайти місця поховання своїх військових.
«Цивільна організація «Meritum» (Будапешт) займається дослідницькою роботою не тільки в Угорщині, але й сусідніх країнах. Основна тема наших досліджень – Перша світова війна. Сьогодні ми ставимо собі за мету знайти місця, де стояв один із найвідоміших полків - 46, зафіксувати, можливо щось з тих часів залишилося. Військові події в Сербії та Італії членами товариства вже знайдені та добре задокументовані. Час перебування дивізії в Україні ще не вивчено, тож дуже хочемо віднайти місця дислокації полку, поховання наших військових ",- зауважив учасник експедиції, угорський історик Пітер Тамаш.
Зараз товариство «Meritum» готує видання другої книги про полк, мета якої показати історію, бойові дії, архівні записи про дивізію. Якщо пощастить, відшукати кладовища з похованнями солдат цієї дивізії.
І, як зазначили у ході візиту угорські історики, коли готувалися до поїздки на Рогатинщину, у архівних документах знайшли 230 прізвищ солдатів, котрі полягли та поховані в Рогатині і його околицях. Водночас дослідники впевнені: ці цифри 4 або й 5 разів більші, адже під час протистоянь з Росією крім 46 полку в Україні було залучено ще близько восьми, з яких залишилася мінімальна частина військових. Тож мають надію під час експедиції відшукати й нові імена загиблих угорських військових.
Міський голова
НАСАЛИК СЕРГІЙ СТЕПАНОВИЧ
Понеділок 9:00 – 12:00
Перший заступник міського голови
ШИНКАР МИКОЛА ГРИГОРОВИЧ
Вівторок 9:00 – 12:00
Заступник міського голови
ШТОГРИН ВОЛОДИМИР ВАСИЛЬОВИЧ
Середа 9:00 – 12:00
Заступник міського голови
ДЕНЕГА БОГДАН МИХАЙЛОВИЧ
Четвер 9:00 – 12:00
Секретар міської ради
СОРОКА ХРИСТИНА ВОЛОДИМИРІВНА
П’ятниця 9:00 – 12:00
- Васючинський старостинський округ
- Вербилівський старостинський округ
- Верхньолипицький старостинський округ
- Долинянський старостинський округ
- Добринівський старостинський округ
- Жовчівський старостинський округ
- Княгиницький старостинський округ
- Конюшківський старостинський округ
- Липівський старостинський округ
- Лучинецький старостинський округ
- Нижньолипицький старостинський округ
- Підкамінський старостинський округ
- Підмихайлівський старостинський округ
- Пуківський старостинський округ
- Путятинський старостинський округ
- Підгородянський старостинський округ
- Черченський старостинський округ
- Фразький старостинський округ
Адреса: 77001, Івано-Франківська обл., м. Рогатин, вул. Галицька, 65.
Телефон:+380(3435)2-23-60.
E-Mail: [email protected]
© 2025 - Рогатинська Міська Рада