Меню

Дитячий громадський бюджет у запитаннях і відповідях

Дата: 22.02.2021, перегляди: 5843

 

Молодіжна коворкінг-зона, мультимедійна бібліотека, STEM-лабораторія чи сучасна спортивна або скейт-площадка… Донедавна такий молодіжний простір на території школи був тільки мрією, яку виношував у думках не один креативний школяр Рогатинської громади. І цьогоріч міська рада дала шанс цим мріям статися, затвердивши Положення про перший в Україні Дитячий громадський бюджет.

 

Але, як надати своїй ідеї матеріального обрамлення? Як діяти, аби проєкт у твоїй уяві став реальним?.. Детальніше розповімо в матеріалі.

 

 

 

Громадський бюджет – шанс реалізувати мрію

Понад двадцять років більш як 1500 міст світу втілюють ідею партиципаторного бюджетування або, як ми звикли називати, «громадського бюджету». З’явилася вона у 90-х роках ХХ ст. у м. Порту-Алеґрі (Бразилія). За задумом документ мав стати складовою частиною довгострокової реформи, яка передбачала зміну способу розподілу коштів на рівні міста, а спонукав до прогресивних суспільних змін. Позитивний приклад бразильського містечка набув визнання на різних континентах, запозичували його й розвинуті мегаполіси світу.

Україна ж побачила перспективу такого бюджету лише в 2015 році, простий механізм впливу на владу став трендом у багатьох мільйонниках, містечках і навіть селищах держави. Сьогодні крім перших ініціаторів (Чернігів, Черкаси, Полтава), бюджет участі  запровадили в більш ніж 200 містах та територіальних громадах країни. Документ набуває й нових форм, до прикладу, минулого року користувалася популярністю практика реалізації  шкільного громадського бюджету. Отож, що таке бюджет участі, яка його головна мета і завдання? Зупинимося детальніше.

Громадський бюджет – це демократичний процес, який надає можливість кожному жителю брати участь у розподілі коштів місцевого бюджету через створення проєктів, що покращать твоє місто чи село, а також шляхом  голосування за найкорисніші та важливі ідеї. Будь-який житель громади може подати проєкт, пов’язаний з покращенням життя Рогатинської громади, взяти участь у конкурсі, перемогти в голосуванні і спостерігати за тим, як крок за кроком його мрію реалізують у рамках міського бюджету.

Світова практика в умовах маленького Рогатина

У Рогатинській міській раді Громадський бюджет було запроваджено ще у 2017 році. Завдяки цьому вдалося впровадити низку корисних для громади проєктів. До прикладу, громадське інтернет-телебачення «NEW TOWN», будівництво пам’ятника Т.Шевченку, реконструкцію скверу під нього. Корисним для молоді виявився й просвітницький проєкт «Школа шляхетних Українок», недільна школа «Діти світла», що діє при церкві Різдва Пресвятої Богородиці та інші.

Проте Громадський бюджет м. Рогатина містив вікові обмеження участі в процесі, тож не всі жителі змогли подати свій проєкт чи взяти участь у голосуванні. Зокрема, учні закладів освіти  практично виключені з переліку учасників.

При цьому в інших державах світу школи, шкільні округи і коледжі проводять заходи громадського бюджету, залучаючи учнів, їх батьків, вчителів і адміністрації до ухвалення рішення як витратити частку коштів громади. І оскільки місто Рогатин є учасником ініціативи «Громада, дружня до дітей та молоді», міська рада намагається залучати молодь до важливих управлінських процесів, що стосуються їхнього життя, розвитку та дозвілля.

Зрештою, діяльність Дитячого парламенту довела: у школярів нашої громади безліч «свіжих» ідей, рішень, які можуть суттєво змінити їхнє дозвілля. Щоправда, можливості реалізації цих ініціатив обмежені, через відсутність запропонованих дорослими дитячих проєктів, їх фінансової та адміністративної підтримки.

Тож, прийняття Положення про перший в Україні Дитячий громадський бюджет, стане важливим елементом роботи Рогатинської міської територіальної громади з дітьми, дасть змогу реалізувати їхні сміливі сучасні проєкти.

Завдяки активній участі у Дитячому громадському бюджеті молодь отримає нову можливість власного розвитку та розвитку громади.

 

Мета бюджету у громаді

 * Дитячий громадський бюджет розроблено з урахуванням: норм Конвенції ООН про права дитини, переглянутої Європейської хартії про участь молоді в місцевому та регіональному житті”, норм Бюджетного кодексу України, Закону України “Про повну загальну середню освіту”, Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", досвіду українських та міжнародних практик регулювання шкільного громадського бюджету в таких країнах, як: Португалія - м. Кашкайш, Польща - м. Варшава та м. Гданськ, Франція - м. Париж, Литва, Україна - м. Вінниця та Полтавська область.

* Дитячий громадський бюджет є способом для того, щоб молодь побачила і відчула демократію в дії. На відміну від парламентських виборів чи виборів до органів місцевого самоврядування, взяти участь в процесі Дитячого громадського бюджету можуть навіть ті, кому ще не виповнилося 16-18 років. Така процедура розвиває лідерські якості дітей, підтримує їх досягнення, збільшує вплив дітей  на формування дитячого середовища. Учасники громадського бюджету навчаються демократії під час проведення конкурсу ідей та проєктів.

* Якщо молоді люди беруть участь в плануванні і прийнятті рішень, молодіжні заходи з більшою ймовірністю будуть актуальні і приємні для них.

* Завдяки участі у Дитячому громадському бюджеті молодь розвиває почуття громадянськості через досвід участі в процесах важливих для себе сфер суспільного життя. Крім того, вони  стають більш впевненими і сповненими ентузіазму, коли бачать, що їхні погляди сприймаються серйозно і беруться до уваги. Вони відчувають відповідальність за дії, які вони ініціюють і здійснюють.

 

Головні тези про дитячого бюджет

Як створи сучасний молодіжний простір у своєму місті чи селі, написавши проєкт? Куди подати ідею?.. Відповіді на ці та інші запитання подаємо у коротких тезах.

ЯКЩО ТИ:

  • - небайдужий до життя свого міста/села;
  • - втомився від пошарпаних місць навчання і відпочинку молоді, розбитих дитячих майданчиків;
  • - маєш ідею як облаштувати цікаву зону для себе й однолітків;
  • - не хочеш чекати змін, а готовий сам створювати їх самостійно — бюджет участі те, що тобі потрібно.

ЧОМУ ЦЕ МОЖЕ БУТИ ЦІКАВИМ ДЛЯ ТЕБЕ? 

  • - не депутати, міська рада, а діти вирішують, на що саме йдуть виділені кошти;
  • - маєш гарний шанс реально вплинути на місце, де ти живеш;
  • - голосування відбувається прозоро і ти можеш впливати на цей процес, просуваючи свій проєкт;
  • - ти точно знаєш, як подати заявку і коли буде зрозуміла її доля (не потрібно оббивати пороги установ);
  • - вже невдовзі ти бачиш, як твоя ідея втілюється в життя;
  • - буде реалізовано саме те, що ти задумав, в рамках заздалегідь відомої суми.

ЯК ВІДБУВАЄТЬСЯ ПРОЦЕС? 

  • - ти подаєш свої ідеї координаційній раді у електронному та паперовому варіантах на бланку проєкту;
  • - координаційна рада  проводить їх первинний аналіз та передає фахівцям для доопрацювання щодо фінансової та матеріально-технічної сторони;
  • - діти цілої громади голосують за проєкти-фаворити;
  • - міська рада реалізує проєкти, які набрали найбільшу кількість голосів за рахунок місцевого бюджету.

Важливо: Проєкт подається особисто автором до представника координаційної ради, засвідчуючи свою згоду на вільне використання ідеї та складових цього проєкту, у тому числі поза межами його реалізації. Назва проєкту має відображати його зміст і бути викладеною лаконічно, в межах одного речення. Форма заявки на проєкт повинна містити кошторис витрат на основі загальнодоступних прайс-листів та іншої отриманої цінової інформації. Проєкт має бути загальнодоступним  та зрозумілим для всіх учнів і не суперечити чинному законодавству України.

З ЯКИХ ЕТАПІВ СКЛАДАЄТЬСЯ ПРОЦЕС? 

-інформаційно-консультативні заходи у навчальних закладах - лютий 2021року;

- підготовка проєктів - лютий, березень 2021 року;

-за наявності у школі більше двох проєктів - голосування у навчальних закладах - з 20 березня до 10 квітня;

- розгляд, відбір та підготовка проєктів до загального голосування учнями громади - до 15 квітня 2021 року;

- загальне голосування  - 20 квітня - 10 травня 2021 року;

- підбиття підсумків, визначення та відзначення переможців - з 10 до 20 травня 2021 року.

Важливо:кожен автор (чи команда авторів) може подати до 5 проєктів.

 

РЕАЛІЗАЦІЯ ПРОЄКТІВ-ПЕРЕМОЖЦІВ

Розпорядник коштів зобов’язаний:

- спільно з авторами проєктів скласти перелік робіт і закупівель, передбачених у проєктах, календарний план їх реалізації та оприлюднити цю інформацію на веб-сайті Рогатинської міської ради;

- вносити зміни до складових проєкту та його кошторису тільки за погодження з автором;

- щомісячно інформувати Раду про хід виконання кожного проєкту та оприлюднювати цю інформацію в розділі «Громадський бюджет» на офіційному веб-сайті Рогатинської міської ради.

Міська  рада починає втiлювати iдеї. Про процес його реалізації можна стежити онлайн. День за днем твоє місто або село зможе змiнюватися завдяки тобi.

 Фінансування Дитячого громадського бюджету здійснюється відповідно до чинного законодавства України за рахунок коштів міського бюджету. На 2021 рік обсяг фінансування Дитячого громадського бюджету складає 300 тисяч гривень.  Максимальна вартість проєкту не може перевищувати 40 тисяч гривень.

Виконання Дитячого громадського бюджету розраховано на період з 2021 до 2025 року включно.

 

ЯКІ ПРОЄКТИ МАЮТЬ ШАНС УВІЙТИ В ТОП-ПЕРЕМОЖЦІВ?

Серед проєктів пріоритетними вважатимуться :

- інфраструктурні проєкти, про перетворення класичних шкільних приміщень на мобільний простір з різними зонами та можливостями (облаштування зон творчості, лідерства, мотивації, bookcrossing);

- соціальні проєкти протидії булінгу, навчання з надання домедичної допомоги тощо;

- заходи із забезпечення якісної роботи учнівського врядування, облаштування для цього кімнат для проведення різних зустрічей, тренінгів для учнів у позаурочний час;

- проєкти благоустрою пришкільних територій (спортзони; вуличні тренажери, вело-паркування, «зелені зони»);

- проєкти осучаснення шкільних їдалень, спортзалів, роздягалень, актових залів; поліпшення матеріально-технічного оснащення (спортивний інвентар, бібліотечні фонди, предметне оснащення кабінетів фізики, хімії, біології, іноземних мов; комп’ютерна техніка, музична апаратура);

- заходи, спрямовані на покращення безпеки  та комфортних умов дитячого простору ( відеоспостереження, сучасний дизайн);

- ТОП-інновації, айтішні проєкти;

-проєкти створення зон відпочинку на пришкільних територіях та в приміщеннях тощо;

-інші заходи, спрямовані на задоволення потреб дітей.

ЯК РЕАЛІЗУВАТИ СВОЮ ІДЕЮ?

  • - сформулюй свою ідею, обдувавши: чого саме не вистачає у твоєму місті чи селі, що можна покращити?
  • - обери назву та тематику проєкту, стисло поясни його ідею, проблему та як її можна вирішити.
  • - розрахуй бюджет.
  • - заповни дані, які можеш знайти на сайті Рогатинської міської, у рубриці «Дитячий громадський бюджет» (Додаток 1), подай їх до координаційної ради.
  • - використовуй нашу спеціально розроблену інструкцію з підготовки проєкту

за пасиланням:https://rohatyncity.if.ua/?sub=59&show=442

  • - після проходження відбіркового етапу розкажи про свій проєкт одноліткам  та збільш шанси на виграш. Попрохай друзів і знайомих підтримати твій проєкт на голосуванні. Зроби так, щоб більше молоді нашої громади дізналося про твою ідею;
  • - стеж за ходом голосування;
  • - збери найбільшу кількість голосів;
  •  - після перемоги контролюй реалізацію проєкту.

 

ЯК МОЖУ ПРОГОЛОСУВАТИ ЗА ІДЕЇ? 

  • - обери проєкти, які презентували для голосування презентація;
  • - віддай свій голос за найкращу ідею у бюлетені;
  •  - дізнайся результати .

Важливо: перед етапом голосування та визначення  проєктів-переможців автори проєктів, які були допущені до голосування, мають\можуть публічно презентувати свої проєкти, включаючи громадське інтернет-телебачення (в тому числі онлайн або іншими доступними засобами). За відсутності автора проєкт представляється особою, призначеною ним або представником навчального закладу.

До бюлетеня голосування включаються не більше двадцяти проєктів. Кожен учасник може проголосувати в одному бюлетені не більше ніж за 10 проєктів. При виявленні у бюлетені більше ніж 10 відзначень навпроти проєктів до уваги беруться перші десять проєктів. Найменування проєктів у бюлетень заносяться в алфавітному порядку першої букви першого слова назви проєкту.

Результати голосування за проєкти заносяться у реєстр голосів і оприлюднюються для громадськості.

 

Тож не гай часу, використовуй шанс. Вже цього року твоя іде може стати реальною!

 

 

 

Графік прийому громадян

 

Міський голова

НАСАЛИК СЕРГІЙ СТЕПАНОВИЧ 

Понеділок 9:00 – 12:00

Перший заступник міського голови

ШИНКАР МИКОЛА ГРИГОРОВИЧ

Вівторок 9:00 – 12:00

Заступник міського голови

ШТОГРИН ВОЛОДИМИР ВАСИЛЬОВИЧ 

Середа 9:00 – 12:00

Заступник міського голови

ДЕНЕГА БОГДАН МИХАЙЛОВИЧ 

Четвер 9:00 – 12:00

Секретар міської ради

СОРОКА ХРИСТИНА ВОЛОДИМИРІВНА 

П’ятниця 9:00 – 12:00

 

Перелік старостинських округів Рогатинської  МТГ:

- Васючинський старостинський округ

- Вербилівський старостинський округ

- Верхньолипицький старостинський округ

- Долинянський старостинський округ

- Добринівський старостинський округ

- Жовчівський старостинський округ

- Княгиницький старостинський округ

- Конюшківський старостинський округ

- Липівський старостинський округ

- Лучинецький старостинський округ

- Нижньолипицький старостинський округ

- Підкамінський старостинський округ

- Підмихайлівський старостинський округ

- Пуківський старостинський округ

- Путятинський старостинський округ

- Підгородянський старостинський округ

- Черченський старостинський округ

- Фразький старостинський округ

 

Контакти

Рогатинської міської ради

Адреса: 77001, Івано-Франківська обл., м. Рогатин, вул. Галицька, 65.

Телефон:+380(3435)2-23-60.

E-Mail: [email protected]

 

 

© 2025 - Рогатинська Міська Рада